ده دلیل ثبت علامت تجاری

در زیر ده دلیل اصلی برای ثبت علامت تجاری را برای شما ارائه کردیم که به صورت جداگانه نیز هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم :

1- حفاظت از برند:
نام تجاری همان چیزی است که شما با آن در سطح کشور، استان، شهر و یا حتی در دنیا شناخته می شوید و نشان دهنده اعتبار شما،اعتماد مرتبط با ارائه محصول تولیدی و خدمات می باشد. به عبارت دیگر این برند یا نام تجاری است که شما را متمایز با سایر رقبای خود می کند.
بر اساس یک نظرسنجی بین المللی که در بین ده هزار مصرف کننده انجام شده است، این نام تجاری و برند است که نقش کلیدی در انتخاب مصرف کننده ایفا میکند. ثبت علامت تجاری مکانیزم موثری برای محافظت از منحصر به فرد بودن این دارایی شما در کسب و کار به شمار می رود.

2- جلوگیری از کپی کردن نام تجاری و برند:
ثبت علامت تجاری به عنوان یک عامل بازدارنده برای کپی کنندگان عمل می کند و این نماد ثبت است که باعت می شود از مالکیت معنوی خود محافظت نمایید. همچنین شما با ثبت علامت و نام تجاری خود می توانید از اشخاصی که از نام شما سوء استفاده می کنند به صورت قانونی شکایت نمایید و افراد سودجو را جریمه حقوقی و مالی نماید.

3- حل و فصل اختلافات ناشی از سواستفاده از علامت تجاری:

حل سریع و رفع هرگونه اختلافات و موارد نقص علامت تجاری و نام تجاری شما که به هر دلیل مورد سواستفاده می گیرد که جهت حل و رفع اختلافات ناشی از طریق قانون مالکیت معنوی میتوان سریعا اقدام کرد.

4- تعهد در شراکت :

ثبت علامت تجاری نشان دهنده یک سیگنال قوی است که اتحاد و تعهد را به سایر شرکای تجاری منتقل می کند. شرکای تجاری برای حفاظت از این مالکیت معنوی که باعث ترقی و توسعه روابط بیشتر در حوزه های مرتبط و مختلف کاری مجموعه شان می شود بسیار ارزش قائل بوده و برای حفظ آن تلاش می کنند.

5- تحت تاثیر قراردادن سرمایه گذاران:

زمانی که شما علامت و نام تجاری خود را ثبت می نمایید از حمایت سرمایه گذاران نیز برخوردار می شوید.

6- فضای مجازی و رسانه های اجتماعی:

زمانی که ثبت علامت تجاری انجام شود، امکان سواستفاده و ایجاد اختلاف را در خطر استفاده از دامنه سایت و دیگر رسانه های اجتماعی و فضای مجازی و خطر سایبری را کاهش می دهد، و شما این اطمینان را پیدا می کنید که نام حساب و سایت مورد نظرتان مورد سو استفاده افراد فرصت طلب و سو استفاده جو قرار نمی گیرد.

7- اعتبار در موتورهای جستجوگر گوگل:
شما با ثبت علامت تجاری با توجه این حق مالکیت معنوی و انحصاری “علامت” در اختیار شما می باشد می توانند در موتورهای جستجوگر در رتبه ها و صفحه های نخست قرار گرفته و به اعتبار و درآمد بیشتر دست پیدا نمایید.

8- حفاظت از نام تجاری:

ثبت یک علامت تجاری مشابه شما توسط یک رقیب ممکن است منجر به توقف کسب و کار شما شود. و شما بایستی، ناگزیر نام و علامت تجاری را تغییر دهید که این کار باعث ضرر و زیان های بسیاری در کار شما می شود و باید از صفر با یک نام تجاری دیگر به فعالیت و شناخته شدن در بازار کسب و کار بکنید. بنابراین ثبت علامت تجاری می تواند به عنوان یک مکانیزم حفاظتی در برابر این خطر بالقوه در نظر گرفته شود.

9- تبلیغات محیطی و مجازی:

در نظر داشته باشید که شما در صورتی می توانید تبلیغات انجام دهید که علامت تجاری شما به ثبت رسیده باشد و به این ترتیب در سطح کشور یا دنیا شناخته شوید.

10- ریشه در کسب و کار:

علاوه بر تاثیرات مثبت ذکر شده ی ثبت علامت تجاری در ایجاد مشارکت تجاری، شما می توانید با طراحی یک استراتژی، نمایندگی و شعبه نیز در سراسر کشور و یا حتی دنیا دایر کنید و ارزش سهام و شرکتتان را افزایش دهید.

نکته: هر ساله بیش از 12 میلیون درخواست علامت تجاری جدید انجام می شود. سرعت سریع ثبت علامت تجاری امروزه باعث ایجاد رقابت شده است. ثبت علامت تجاری به مدت طولانی (10 سال) از نام شما محافظت می کند و می توانید پس از آن مجدد اقدام به تجدید علامت تجاری خود نمایید . هزینه علامت تجاری را می توان در مقایسه با از دست دادن نام تجاری و دعوای نقض حقوقی آن ناچیز در نظر گرفت.